Fakty i Fanaberie

Zaraźliwe ziewanie – nowe fakty

Posted on kwi 19, 2013 in Badania | 0 comments

Zaraźliwe ziewanie – nowe fakty

Najnowsze badania rzucają trochę inne światło na psie ziewanie. Od dawna wiadomo, że ziewanie wśród ludzi jest zaraźliwe, od niedawna wiadomo, że podobnie jest z psami. Tylko czemu to jest zaraźliwe?

W świecie zwierząt nie wszystkie gatunki w ogóle ziewają, a wśród tych co to robią – rzadko bywa to zaraźliwe (tak jest u szympansów czy makaków).

Jeśli chodzi o psa to podobnie jak w przypadku ludzie, przyczyny samego ziewania są zróżniocowane. Najczęściej jest to zmęczenie/znużenie. Ciekawostką jest fakt, że psy ziewają też kiedy czują napięcie i stres, np. podczas wizytu u lekarza albo podczas intensywnej, stresującej nauki.

Wracając do tematu zaraźliwego ziewania – zostało udowodnione naukowo, że zaraźliwość ziewania jest związana z odczuwaniem empatii. Wśród ludzi zbadano, że częściej się zarażamy od rodziny i przyjaciół niż od nieznajomych. Podobnie jest z psami.

73205_org

flickr.com

Uwaga – psy ziewają nawet tylko na sam odgłos ziewania! Ekipa Karine Silva, autorki książki o ziewaniu zwierząt, wybrała 29 psów, które mieszkają ze swoimi właścicielami co najmniej pół roku. Nagrano odgłosy ziewania wszystkich właścicieli, plus obcych osób i komputerowych symulacji. Puszczano te dźwięki psom, podczas kilku sesji.

Wyniki były następujące:

  • prawie połowa psów ziewała po usłyszeniu odgłosu ziewania przez człowieka
  • psy ziewały 5 razy częściej na odgłos wydawany przez ich właściciela.

Wyniki potwierdzają, że wspólna ewolucja naszych dwóch gatunków sprawiła, że psy czuja wobec nas empatię.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>