Fakty i Fanaberie

Udomowienie a inteligencja psów

Posted on kwi 19, 2013 in Badania, Ciekawostki | 0 comments

Udomowienie a inteligencja psów

Według najnowszych badań, aktualnie psy są tak zależne od człowieka, że oblewają podstawowe testy inteligencji, które bez problemów przechodzą wilki i dzikie psy. Czy człowiek ‚zepsuł’ psa, czy może jego inteligencja realizuje się gdzie indziej?

Badania potwierdzają, że człowiek udomawiając zwierzęta, pozbawił je umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Utrata tych zdolności jest już obecnie wpisana w genetykę psów, bo nawet psy wypuszczone na wolność starają się przebywać w miejscach zamieszkanych przez ludzi i np. wyjadać resztki ze śmietnika, a nie próbują polować. Naukowcy uważają, że potrzeba byłoby wielu pokoleń, aby psi gatunek odzyskał dawne zdolności poznawcze i umiejętności przetrwania w naturze.

Aby to udowodnić przeprowadzono tzw. detour test, który polega na tym, że nagroda w postaci miski z jedzeniem jest ustawiona za szklaną przegrodą. Żeby dostać się do niej trzeba barierę po prostu obejść dookoła. Psy dingo rozwiązują zadanie w mniej niż 20 sekund. Domowe psy piszczą, szczekają, drapią łapami szybę, spoglądają na właścicieli i nerwowo się kręcą. Wilki, podobnie jak dzikie psy, szybko kapują o co chodzi.

Psy domowe gorzej wykonują zadania indywidualne i z użyciem narzędzi niż dzikie psowate, ale za to mają wybitne zdolności socjalne: potrafią komunikować się z ludźmi (aktualnie psi geniusz zna ponad 1000 słów), naśladować ich, a nawet wykorzystywać jako… narzędzia (potwierdzone naukowo!). Czyli korzystają z psiej inteligencji, ale na swój sposób.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>