Fakty i Fanaberie

Hipoalergiczne rasy psów – fakty i mity

Posted on kwi 19, 2013 in Badania | 0 comments

Hipoalergiczne rasy psów – fakty i mity

To bardzo przykre, kiedy miłośnik psów, nie może z żadnym się nawet chwilę pobawić, bo zaczynają mu łzawić oczy, kicha i wszystko go swędzi. Parę lat temu pojawił się temat hipoalergicznych ras psów, dający alergikom nadzieję na posiadanie pupila.

Co to znaczy hipoalergiczny?

Warto sobie uświadomić że przedrostek hipo oznacza ‘mniej’, czyli że mówiąc ‘hipoalergiczny’ nikt nie ma na myśli ras, które w ogóle nie uczulają, ale tylko uczulają mniej.

Na co uczuleni są alergicy?

Wiele osób uważa, że uczulenie ma się na sierść psa. To pół prawdy, a raczej jedna trzecia. Człowieka może uczulać: sierść, ślina i naskórek (niektórzy uważają, że chodzi o białko produkowane w gruczołach łojowych, a nie naskórek). Najbardziej uczula naskórek.

Czym charakteryzują się hipoalergiczne rasy?

73346_org

flickr.com

Łączy je jedna cecha – mają gubić mniej sierści, na której roznoszone są alergeny ze śliny i naskórka. To nie do końca zostało naukowo udowodnione, niektórzy mówią, że to mit i dopóki ktoś nie wymyśli psa bez skóry – psy będą uczulać wrażliwe osoby.

Jeszcze inni twierdzą, że silnie promowane są rasy hipoalergiczne (a wcale takich nie ma), gdyż wiele osób byłoby zainteresowanych takim pupilem i chodzi o kasę. Jeśli już decydujemy się na psa hipoalergicznego, to musi to być zwierzę z pewnego źródła, najlepiej też skonsultować się z alergologiem. Każdy pies, nawet hipoalergiczny może nasilać ryzyko astmy i skazać nas na wybór między: złym samopoczuciem, silnymi lekami albo oddaniem psa.

Jakie rasy są uważane za hipoalergiczne?

74819_org

Shutterstock

Te które nie mają sierści lub mają jej bardzo mało lub nie mają podszerstka, tylko sam włos ościsty. Oto lista psów podejrzewanych o hipoalergiczność:

 1. Grzywacz chiński
 2. Maltańczyk
 3. Shih Tzu
 4. Pudel
 5. Sznaucer
 6. Yorkshire Terrier
 7. Hawańczyk
 8. Soft-coated Wheaten Terrier
 9. Bedlington Terrier
 10. Kerry Blue Terrier
 11. Portugalski pies dowodny
 12. Puli
 13. Irlandzki spaniel wodny
 14. Psy typu ‘doodle’ (labradoodle, goldendoodle)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>