Fakty i Fanaberie

Co robić kiedy pies atakuje

Posted on kwi 19, 2013 in Przydatne informacje | 0 comments

Co robić kiedy pies atakuje

Statystyki podają, że najczęściej do pogryzień przez psy dochodzi w domu lub przed domem. Ofiarami są zazwyczaj właściciele i ich rodziny oraz znajomi, niestety, często to dzieci. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jednak potrafi dotkliwie pogryźć. Od naszej reakcji zależy nie tylko to, czy zostaniemy pogryzieni, czy zdołamy opanować sytuację.

Przyczyny i rodzaje agresji to bardzo rozległy temat

Główną przyczyną jest prawdopodobnie instynkt obrony terytorium, dobrze poznany na przykładzie listonosza, który jest jedną z najczęstszych ofiar psów. Listonosz wchodzi na posesję, pies próbuje bronić swojego terytorium. I udaje mu się, bo listonosz po wręczeniu listów wychodzi, ale według psa- zostaje przepędzony. Pies nie wie, że listonosz i tak by sobie poszedł i dlatego będzie go przepędzał za każdym razem.

73466_org

flickr.com

 

Próbuj zapobiec atakowi

To podstawowa zasada! Nawet rasy uważane za przyjazne potrafią gryźć.

Rzadko zdarzają się niesprowokowane pogryzienia. Prawie zawsze da się wskazać co obudziło w psie agresję, niestety czasem wynika to po prostu ze złego wychowania przez właściciela.

 • nie drażnij psa, nie budź śpiących psów, nie strasz, nie krzycz, nie przeszkadzaj w jedzeniu.
 • jeśli widzisz psa przechadzającego się bez smyczy – lepiej przejdź spokojnie na drugą stronę ulicy.
 • nie patrz psu prosto w oczy – pies odczyta to jako wyzwanie.
 • unikaj szerokiego uśmiechu – w psim języku oznacza to, ni mniej ni więcej: szczerzenie zębów.

 

Zachowaj spokój

To prawda, że psy potrafią wyczuć strach. Panika zachęca psa do ataku.

 • czasem komenda typu: ‘leżeć’ czy ‘spokój’ może być skuteczna lub chociaż da ci czas na ocenę sytuacji;
 • nigdy nie uciekaj! To obudzi w psie instynkt gonienia ofiary –– na 100% sprowokuje go do ataku. Pies jest szybszy, nie uda ci się przed nim uciec, nawet jeśli jesteś np. na rowerze;
 • przyjmij odpowiednią pozycję: stań do psa bokiem (nigdy przodem), odwróć lekko głowę unikając kontaktu wzrokowego. Ręce założone lub luźno wzdłuż tułowia, zaciśnięte pięści chronią palce. Taka pozycja nie oznacza, że się poddajesz, ale że nie masz ochoty na konfrontację;
 • stój nieruchomo; być może pies będzie jeszcze warczał czy szczekał lub podejdzie cię obwąchiwać, ale raczej nie ugryzie.
74411_org

Shutterstock

 

Kiedy już dojdzie do ataku

Przyjmij pozycję ‘żółwia’

74300_org

Shutterstock

Jeśli atak jest nieunikniony lub pies zaatakował i upadłeś na ziemię koniecznie staraj się przyjąć bezpieczna pozycję: połóż się na zgiętych nogach, dłońmi złożonymi w pięść ochraniaj uszy. Nie krzycz i postaraj się leżeć nieruchomo.

Jeśli pies gryzie staraj się nie szarpać z nim – to może brzmieć absurdalnie, ale próbowanie wyciągnięcia ręki, nogi czy innej części ciała z psiego pyska spowodują jedynie głębsze i bardziej poszarpane i bolesne rany.

Powoli się wycofaj i opuść teren kiedy pies przestaje się tobą interesować. Wycofuj się wolno, bez gwałtownych ruchów, najlepiej bokiem.

 

Co zrobić, gdy widzisz jak pies atakuje inną osobę?

 • Nie odciągaj ofiary – rany będą większe i bardziej poszarpane.
 • Spróbuj znaleźć jakiś patyk, pręt, którym należy uderzać psa w okolicy szyi  lub w wrażliwego nosa – nie po głowie, bo czaszka psa jest bardzo mocna.
 • Jeśli nic takiego nie znajdziesz – owiń rękę kurtką, ewentualnie weź do ręki plecak/torbę i próbuj wcisnąć to psu do pyska, głęboko wpychając.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>