
Psy towarzyszą ludziom od około 15 000 lat, więc mogłoby się wydawać, że znamy się już naprawdę dobrze. Naukowcy ciągle jednak pogłębiają wiedzę o czworonogach. Oto 7 mniej znanych faktów na temat psów:
Psy są ofiarami podobnych chorób co ludzie
Część występujących chorób jest specyficzna gatunkowo, czyli człowiek nie może zarazić się od psa (np.: parwowirozą) lub pies od człowieka (np.: poliomyelitis), istnieją też choroby w ogóle niezaraźliwe, np.: skręt żołądka, który występuje dość często u psów, a u człowieka nigdy. Jednak są też schorzenia występujące zarówno u nas, jak i u naszych podopiecznych.

Shutterstock
Są to między innymi nowotwory. Rocznie u 6 milionów psów stwierdza się raka. Choroba ta jest tak samo straszna dla człowieka, jaki i dla zwierzęcia, ale fakt iż występuje u obu gatunków niesie ze sobą korzyści. Testy kliniczne są łatwiejsze do prowadzenia na zwierzętach niż na ludziach, a ich wyniki są wykorzystywane przy diagnozowaniu i leczeniu obu gatunków. Oczywiście – wszystko z zachowaniem etyki.
Psy potrafią wywęszyć chorobę
Jeśli cierpisz na cukrzycę, padaczkę bądź nowotwór, twój pies może czasem stwierdzić to jako pierwszy. Naukowcy wykazali, że psy mogą być szkolone pod kątem wykrywania nowotworów płuc, piersi, skóry, pęcherza moczowego i prostaty. Podejrzewa się, że rozpoznają specyficzny zapach chorych komórek. W przypadku cukrzycy psy potrafią rozpoznawać spadek lub wzrost poziomu cukru we krwi jakiś czas przed pojawieniem się objawów, co umożliwia choremu wystarczająco szybką reakcję. Podobnie rzecz ma się z padaczką – psy ostrzegają chorych na ok 45 minut przed zbliżającym się atakiem, więc mają oni czas, żeby się do tego przygotować.
Inteligencja psa jest równa inteligencji dwuletniego dziecka
Najinteligentniejszymi psami są podobno border collie. W ostatnich latach zbadano, że suczka border collie imieniem Chaser nauczyła się znaczenia ponad 1000 słów! Pudle, owczarki niemieckie, golden retrievery i dobermany są w pierwszej piątce, jeśli chodzi o inteligencję. Popularny u nas labrador zajmuje 7 pozycję. Ostatnie miejsce zajął beagle. Podejrzewa się, że rasy hodowane dla celów towarzyskich chętniej się uczą, gdyż są w stałym kontakcie z człowiekiem, niż psy hodowane np. do polowania.
Psy potrafią być zazdrosne…
I nie chodzi tylko o to, że potrafią nie zaakceptować nowego psa czy członka rodziny. Naukowcy wykazali, że psy tracą zainteresowanie zabawą i gorzej się uczą, jeżeli zauważą, że nie dostają nagrody, a drugi pies biorący udział w zabawie – tak. Jeśli żaden nie dostaje smakołyku lub jeśli jeden dostanie pachnący kąsek, a drugi zwykły kawałek chleba, jest OK. Natomiast jawna niesprawiedliwość powoduje, że psy tracą zainteresowanie zabawą, zaczynają się podrapywać i unikają wzroku nagradzanego psa.
…ale nie czują się winne
Kiedy wchodzisz do domu, po minie psa potrafisz od razu powiedzieć, że coś nabroił? No to się mylisz! Jeśli pies patrzy na ciebie tymi rozbrajającymi przepraszającymi oczami, to wcale nie dlatego, że zrobił coś złego i ma tego świadomość. Po prostu reaguje na twoją postawę.
Naukowcy przeprowadzili test, w którym część psów była karcona za to, że zjadły zabronione smakołyki, a część dostawała reprymendę, nawet jeśli smakołyków nie ruszyła (swoją drogą dość wstrętny eksperyment). Wszystkie psy prezentowały podobną reakcję, a często te, które wcale nie zrobiły nic złego wyglądały na jeszcze bardziej winne!
Psi gatunek jest najbardziej zróżnicowany pod względem budowy ze wszystkich ssaków
Jest to w sumie dość oczywiste, kiedy spojrzy się na mikroskopijnego chihuahua i porówna go z dogiem niemieckim. Naukowcy z American Naturalist wykazali, że czaszki psów różnią się od siebie w takim stopniu, jak różnią się czaszki zupełnie różnych gatunków ssaków. Jako przykład podają, że czaszka owczarka collie różni się od pekińczyka w takim stopniu, jak czaszka kota różni się od czaszki morsa.
Pies może być… towarzyskim klejem
Masz za mało przyjaciół? Kup sobie psa. I nie tylko po to, żeby stał się twoim jedynym przyjacielem, ale głównie po to, żeby przysporzył ci nowych znajomych. Naukowcy z The British Psychological Society udowodnili, że człowiek spacerujący z psem doświadcza co najmniej 3 razy więcej społecznych interakcji, niż człowiek bez psa! Co najlepsze: zasada obwiązuje nawet jeśli właściciel jest ubrany w nędzne ciuchy lub pies wygląda agresywnie!