Fakty i Fanaberie

O tym dlaczego psy nie dojrzewają

Posted on kwi 18, 2013 in Badania, Ciekawostki i aktualności | 0 comments

O tym dlaczego psy nie dojrzewają

Jest pewna teoria, która tłumaczy, dlaczego nasz gatunek tak mocno zaprzyjaźnił się z psem. Jak do tego doszło, że z dzikich zupełnie przodków powstał pies? I jakie są tego konsekwencje?

Jak to się stało, że z wilka powstał pies?

Wcale nie jest to przecież takie łatwe. Przecież kiedy wilk ulegał udomowieniu, czyli jakieś 10 – 15 tysięcy lat temu, nie było profesjonalnych trenerów i speców od psów. Naukowcy są dość zgodni co do tego, że aby doszło do zaprzyjaźnienia się dwóch gatunków, muszą one się do siebie jakoś zbliżyć terytorialnie.

Tak się stało, kiedy wilki zaczęły podchodzić do siedlisk ludzi, licząc na resztki ze stołu. Za to ludzie zaczęli podkradać wilczęta. Nie wiadomo dokładnie po co, ale pewnie po to aby ostrzegały przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, oraz grzały w chłodne dni, a z tego co pokazują badania – w gorszych okresach czasu były też źródłem pokarmu.

73441_org

flickr.com

Tyle tylko, że jakby teraz złapać wilcze szczenię i próbować je oswoić – okaże się to niemożliwe. Przez jakiś czas rzeczywiście wilcze i psie szczenię będzie rozwijało się podobnie. Ale już po mniej więcej 30 dniach życia będą widoczne różnice, które po osiągnięciu dojrzałości będą wyraźnie zaznaczone. Dorosły wilk nawet wychowany z ludźmi, nie będzie psem. Wilk jest zwierzęciem dzikim, niezależnym i nie nadaje się do życia z człowiekiem.

Co takiego zrobili nasi przodkowie, aby wyhodować psa?

Młode wilczki i psy mają wiele cech wspólnych. Są niedołężne i wymagają opieki ze strony rodziców/opiekuna, uwielbiają się bawić, ganiać, są bardzo towarzyskie – nieustannie przebywają wśród rodzeństwa bądź właścicieli, są wesołe i pogodne, nie przejawiają jeszcze agresji ani chęci osiągnięcia niezależności. To co zrobili nasi przodkowie to spowodowali, że psy pozostają szczeniakami do końca życia. Młody wilk, kiedy dorasta, staje się niezależny. Pies na zawsze zostaje uzależniony od swojego opiekuna, jest gatunkiem chętnie podporządkowującym się człowiekowi, lubi się bawić i pozostawiony sam, często staje się bezradny.

73049_org

Shutterstock

Pierwsi ‘hodowcy’ psów, musieli po prostu wybierać potomstwo pierwszych psów na podstawie ich zależności i nieporadności, a następnie krzyżować takie zwierzęta, otrzymując z czasem psa, takiego jakiego go znamy dzisiaj: oddanego, wiernego, ale w porównaniu do wilka nieporadnego i uzależnionego. Nazywa się to neotenią – zachowaniem cech charakterystycznych dla osobników młodocianych. Według badań naukowców pod względem rozwoju behawioralnego oraz emocjonalnego pies zatrzymuje się na poziomie 30 dniowego wilka, ale występują tu różnice między rasami, np. chihuahua odpowiada mniej więcej 20 dniowemu wilczkowi.

30 dniowy wilk zaczyna rozwijać zachowania związane z agresją. Warczy, potrafi długo się wpatrywać w ofiarę, ale za to im jest doroślejszy tym mniej szczeka. Deborah Goodwin z Wielkiej Brytanii na podstawie swoich obserwacji wyciągnęła wniosek, że im bardziej pies jest z wyglądu podobny do wilka tym więcej wilczych cech jest w jego zachowaniu oraz odwrotnie – King Charles spaniel, całe życie wyglądający jak szczenię, utracił większość swoich wilczych zachowań.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>