Fakty i Fanaberie

Mani – pedi, czyli jak obcinać psu pazury

Posted on kwi 18, 2013 in Przydatne informacje | 0 comments

Mani – pedi, czyli jak obcinać psu pazury

Większość psów nie cierpi obcinania pazurów, podobnie jak wielu właścicieli. Jeśli od małego zaczniemy przyzwyczajać psa do tej czynności okaże się, że wcale nie jest to bardzo trudne dla nas, ani uciążliwe dla zwierzaka.

Co będzie potrzebne?

  • pies - w zasadzie konieczny
  • obcinaczka do pazurów – są ich dziesiątki rodzajów, generalnie nie ma większego znaczenia jaką wybierzemy, warto zapytać podczas kupowania jak się jej używa.
  • nadmanganian potasu – proszek do kupienia w aptece. W przypadku jeśli obetniemy pazur za krótko i pojawi się krwawienie, należy do końcówki pazura przyłożyć niewielką ilość proszku np.: na patyczku kosmetycznym, żeby krew przestała lecieć.
  • pomocnik – nie zawsze – niektóre psy znoszą pielęgnację zupełnie na spokojnie, ale większość wymaga, aby trochę je przytrzymać.

Czy trzeba obcinać pazury i kiedy należy to robić?

Wiele psów na tyle dobrze ściera sobie pazury, że nie wymagają obcinania. Część potrafi nawet obgryzać pazury kciuków czy wilcze pazury.

Pazury należy obcinać tylko jeśli są zbyt długie, to znaczy wtedy, jeśli dotykają ziemi lub co gorsza powodują wygięcie palców. Można to w łatwy sposób zobrazować: kiedy pies stoi i pod jego pazury zmieści się kartka papieru to jest o.k. Pazury kciuków i wilcze pazury trzeba oceniać na oko. Nie wolno dopuścić do ich wrastania w ciało!

W którym miejscu obcinać?

Jeśli pazur jest jasny to łatwo widać prześwitujący, różowy rdzeń pazura – trzeba obciąć ok 2 mm dalej. Wygodnie jest jeśli choć część pazurów jest jasna – łatwiej jest przewidzieć długość cięcia na ciemnych. Sytuacja jest bardziej skomplikowana jeśli wszystkie są czarne.

Jeśli pazury są o wiele za długie – nigdy nie należy od razu skracać ich do pożądanej długości. Zawsze należy to robić stopniowo, np.: co miesiąc, dzięki czemu głęboko wrośnięty korzeń będzie się stopniowo cofał.

Jeśli pazury są bardzo długie rdzeń pazura może głęboko wrastać.

73515_org

flickr.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>