Fakty i Fanaberie

Ile lat miałby mój pies gdyby był człowiekiem?

Posted on kwi 18, 2013 in Ciekawostki i aktualności, Przydatne informacje | 0 comments

Ile lat miałby mój pies gdyby był człowiekiem?

Ile lat ma twój pies? Czy pięć lat to dużo? Ludzkie lata nijak się mają do psiego wieku. Skąd mamy więc wiedzieć, kiedy nasz pies ze szczeniaka zmienia się w… emeryta?

Przez wiele lat uważało się, że psi rok życia to jak 7 lat ludzkich. Wynikało to najprawdopodobniej z tego, że skoro człowiek żyje ok 70 lat a pies ok 10 (w dzisiejszych czasach średnia wieku psa podniosła się do 13 lat) to po podzieleniu wychodzi, że 1 rok = 7 lat. Wiadomo, że jest to błędne założenie. Psie życie trwa krócej niż ludzkie i zupełnie inną długość mają poszczególne fazy.

Na przykład u człowieka dojrzałość płciowa następuje około 15 roku życia, a u psów w zależności od rasy: mniej więcej od 9 – 10 miesiąca życia do 18 miesiąca, czyli uogólniając pierwszy rok to ok. 15 ludzkich lat.

W związku z dynamicznym rozwojem medycyny zmienia się czas trwania starości, to znaczy znacznie się ona wydłuża, zarówno u człowieka, jak i u zwierząt. Kiedyś psy umierały krótko po tym jak zaczynały chorować, teraz dzięki nowoczesnym lekom i metodom leczenia wiele psów żyje z przewlekłymi chorobami (np. chorobami serca) przez lata. Zatem tabele przelicznikowe sprzed powiedzmy 20 lat nie są już aktualne, bo psy generalnie żyły wtedy krócej. A zresztą wszystkie takie tabele trzeba traktować jako orientacyjne wskazówki, czasem 17-letni pies wygląda i czuje się lepiej niż niejeden 8-latek, chociaż czy wśród ludzi nie jest tak samo?

Przelicznik jest też zupełnie różny dla różnych ras w zależności od ich wielkości. Generalna zasada jest taka, że psy ras małych i średnich żyją dłużej niż ras dużych i olbrzymich. Siedmioletni dog niemiecki może już być uważany za seniora, podczas gdy jamnik jest wtedy w kwiecie wieku.

73496_org

flickr.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>