Fakty i Fanaberie

Czy wiesz, co twój kot robi poza domem?

Posted on kwi 18, 2013 in Badania, Przydatne informacje | 0 comments

Czy wiesz, co twój kot robi poza domem?

Badacze z USA zamontowali 60 kotom specjalne kamery, żeby przekonać się, co robią nasi pupile, kiedy wychodzą z domu.

Rozmywający się, skaczący obraz, noc, krzaki, trzaski, w oddali warkot samochodowego silnika. Oglądając nagrania z kamer zamontowanych kotom, badaczka Kerri Ann Loyd z University of Georgia pewnie czuła się jak podczas seansu ‚Blair Which Project’.

Z udziałem National Geographic 60 kotów zostało wyposażonych w kamery, z których uzyskano  ponad 2000 godzin materiału wideo. Koty chowały się pod samochodami, biegały po dachach, natykały się na oposy oraz inne nocne stworzenia. Wiele z nich polowało też na jaszczurki i wiewiórki, ale po kilkuminutowej zabawie zostawiało je na miejscu zbrodni, za co większość właścicieli pewnie jest im niezmiernie wdzięczna.

75379_org

iStockphoto/Thinkstock

Jeden z kotów został przyłapany na zwiedzaniu kanałów burzowych. Właścicielka  powiedziała, że wiedziała o tym, że kota interesują te okolice, ale jak zobaczyła, jak te kanały wyglądają w rzeczywistości, poważnie się zastanowiła, czy w ogóle wypuszczać kota z domu.

Ciekawych rzeczy dowiedziała się właścicielka kota o imieniu Archie.

Czuję się jak kobiety z programów typu: mój mąż ma dwie żony.

 Okazało się bowiem, że Archie prowadzi drugie życie z zupełnie inną rodziną!

Ale co tak naprawdę chciała pokazać autorka badań?

Byliśmy zaskoczeni, że 85% z 60 kotów w ciągu tego tygodnia doświadczyło sytuacji zagrażających ich życiu. To bardzo wysoki odsetek. Te ryzykowne sytuacje to przebieganie przez ulicę tuż przed kołami samochodu, spotkania z psami czy walki z innymi kotami.

Badania miały miejsce w USA w mieście Athens, gdzie niebezpieczeństwa czyhają na koty na każdym kroku. Film nie był robiony po to, aby służyć zwolennikom kotów ‘niewychodzących’- po prostu każdy, kto zobaczy swojego pupila, który o mały włos nie pada ofiarą bezdomnego psa albo pędzącej ciężarówki zastanowi się, czy nie lepiej nie wypuszczać zwierzaka z domu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>