Fakty i Fanaberie

Agresja z posiadania

Posted on kwi 17, 2013 in Przydatne informacje | 0 comments

Agresja z posiadania

Agresja z posiadania to takie zjawisko, kiedy pies pilnuje wartościowych w jego mniemaniu przedmiotów.  Jak sobie z tym radzić?

Często jest to jedzenie, jakieś smakołyki, kosteczki, ale też zabawki i rzeczy ukradzione właścicielowi takie jak kapcie, a często jakieś śmieci. Szczenięta postrzegają pilnowanie jako zabawę, w wieku dorosłym może to stać się problemem, kiedy próba odebrania kończy się pogryzieniem albo pies nie chce oddać przedmiotu, którym może się pokaleczyć czy zatruć.

Skąd się to bierze?

Zawsze z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Rozpoczyna się w okresie szczenięcym od niewinnych zabaw zabierania, uciekania i pilnowania. Często cwane psy nie dostając pożądanej reakcji właściciela w postaci gonienia i odbierania zabawki, porzucają dany przedmiot, a szukają następnego tak długo, aż znajdą taki, na którym właścicielowi zależy.

73538_org

flickr.com

Jakie mity krążą na ten temat?

Pilnowanie jedzenia wcale nie oznacza, że pies głodował, gdy był mały, ani nic w tym stylu. Nawet psy, które zawsze miały pod dostatkiem jedzenia wykazują agresję z posiadania. Pilnowanie rzeczy do jedzenia czy zabawek to nie to samo co dominacja socjalna! Agresję z posiadania wykazują również podporządkowane psy (a nie wykazują dominacji socjalnej).

Jak reagować?

Skoro motywem działania psa jest próba zwrócenia na siebie uwagi – należy zrobić dokładnie odwrotnie, czyli ignorować psa kiedy pilnuje jakiejś rzeczy(niektóre psy kradną, uciekają i pilnują w sposób wyjątkowo ostentacyjny, tak żeby na pewno były zauważone). Bez obaw: w ten sposób nie utrwalamy złego zachowania.

Nie należy na siłę odbierać zabawek czy jedzenia!Choćbyśmy byli super pewni psa, nie należy ryzykować swoją ręką! Szczególnie, że psu właśnie o to chodzi, aby nas sprowokować. Jak już było wspomniane: należy psa zwyczajnie olać.

73541_org

flickr.com

Jest tylko jedna sytuacja kiedy mimo wszystko należy podjąć zdecydowane działania: kiedy przedmiot zagraża bezpieczeństwu psa, tzn. jest ostry lub trujący (ja włączam tu jeszcze kategorię: jest dla mnie wyjątkowo cenny, np. nowe buty). W takim wypadku starając się zachować zimną krew i łagodnie, najlepiej nie patrząc bezpośrednio na psa, należy zaoferować mu coś w zamian, coś o równej lub wyższej wartości: np. supersmakołyk lub smycz. Jak gdyby nigdy nic, wołamy psa, a kiedy się zbliża – chwalimy, następnie ustawiamy w pozycji ‘siad’ i dalej nagradzamy, tak jakbyśmy nie zauważyli, że on sobie czegoś tam pilnował.

Następnie w miarę dyskretnie zabieramy przedmiot i chowamy w miejscu dla psa niedostępnym albo wyrzucamy.

Czasem skuteczną metodą na psa, który pokazowo pilnuje przedmiotu jest wyjście z pokoju. Niektóre psy są na tyle zadziwione tym co nas może interesować bardziej niż pilnowany przez nich śmieć, że pójdą za nami.

Profilaktyka 

Jeśli odkryjemy, że nas pies ma skłonności do pilnowania przedmiotów należy temu zapobiegać:

  • ograniczyć dostęp do miejsc gdzie pies chowa się z ukradzionymi przedmiotami - uniemożliwić wchodzenie za łóżko czy pod stół.
  • nauczyć, że rezygnacja z posiadania może być fajną zabawą - nauczyć aportowania obojętnych dla psa przedmiotów, podczas wyjmowania ich z pyska stosować wybraną komendę typu: ‘puść’ czy ‘rzuć to’, odpowiednio nagradzany pies po jakimś czasie będzie zostawiał te rzeczy u naszych stóp.
  • stopniowo zaczynać bawić się w ten sposób z użyciem zabawek bardziej dla psa wartościowych, a na końcu ćwiczyć z tymi, których uprzednio pies pilnował.
  • można też uczyć psa niedotykania przedmiotów, jeśli nie wydaliśmy takiego polecenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>